Śmiało można powiedzieć, że historia masażu sięga tak daleko, jak długo na ziemi jest człowiek. Leczniczej mocy dotyku doświadczamy już jako niemowlęta, kiedy to mama głaskała nasze stopy czy brzuch. Podstawowym odruchem bolącego miejsca jest właśnie głaskanie, które uśmierza ból, uspokaja i wycisza.

Pierwsze wzmianki dotyczące masażu pochodzą z Dalekiego Wschodu ze starożytnych Chin oraz Indii. Masaż był tam traktowany jako kompleksowa terapia chorego ciała i ducha.

Docenili go też starożytni Grecy, między innymi Hipokrates zalecając go w licznych chorobach, czy też sportowcy przed lub po zawodach.

Podobnie starożytny Rzym bazując na doświadczeniach Greków rozwinął sztukę masażu do rytuałów. Rzymskie łaźnie oferowały masaż, a szkolono do tego niewolników.

W okresie średniowiecza zapomniano o dobroczynnym wpływie masażu na ciało i ducha. Dopiero w okresie renesansu powrócono do jego źródła.

Okres II wojny światowej i tuż po niej to czas zapomnienia o sztuce masażu.

Współczesne czasy na nowo odkrywają ważną rolę masażu w życiu człowieka, dostrzegając w nim zarówno metodę leczniczą która jest nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim skuteczna.

Historia masażu

11 marca 2022
Gabinet masażu
logo gabinet masażu i relaksu
  1. pl
  2. en


| Designed  by JP  © Copyright 2022  Eureka s.c.. Wszystkie Prawa Zastrzeżone |

Zadzwoń: +48 533 485 991  lub umów się online:

UMÓW WIZYTĘ

Instagram
Youtube
Facebook

Zapisy przyjmujemy telefonicznie

poniedziałek-piątek w godzinach 8:00-16:00